Cep Telefonundan Fotoğraf Tarama Uygulaması

Android ve Iphone telefonlara uygun tarama uygulamaları

Her gün farklı ihtiyaçlarımızı, cep telefonları sayesinde karşılıyoruz. Kimi zaman çözemeyeceğimiz problemlerimizin çözümünü de onlarda buluyoruz. İçerisinde bulunan bir çok uygulamayla ve sürekli yanımızda olması sayesinde telefonumuz, pratik çözümler üretmemizi sağlayan en doğru araç olma özelliğini korumaktadır.

Günümüzde her şey dijital ancak dijital olmayan durumlarla da karşılaşmıyor değiliz.  Bir web sitesine fotoğraf yüklememiz gerektiğinde; genellikle bunu bir vesikalık fotoğrafın taraması gerektiğinde ihtiyaç duyarız veya bir evrakın taramasına ihtiyaç duyduğumuz anlarda olabilir. Belge veya görselin fotoğrafını çekmekte bizi istediğimiz sonuca ulaştırmadığı anlarda tarama nasıl yapabilir düşüncesi hakim olur. Ancak bir tarayıcıya erişmemizin mümkünatı yoksa veya işimiz acilse size yardımcı olacak aşağıdaki uygulamaları deneyebilirsiniz. Özellikle belgelerde resmi çekilen dokümanların yüksek boyutlu olması, yazıların okunabilir olmaması ya da ışık ve gölge farklılıklarını gidebileceğimiz uygulamalar işinize yarayabilir.

Profesyonel tarayıcı kadar kaliteli olmasa da yazılara ocr uygulayabileceğiniz, gölge efektlerini kaldırabileceğiniz ve boyutu ile oynayabileceğiniz hem android hemde iphone’da bir çok uygulama bulunmaktadır.

  • Google PhotoScan
  • Adobe Scan
  • Photomyne
  •  Microsoft Lens
  • Cam Scanner
  • Tiny Scanner

Google PhotoScan 

(Öne çıkan özelliği sadeliği ve pratikliği)

Google Play Store ve App Store üzerinden de yükleyebileceğiniz sade bir uygulama fotoğraflarda otomatik kırpma, parlaklık giderme, perspektif düzeltme ve akıllı döndürme seçenekleriyle çok uğraşmadan fotoğrafınızı tarayabilirsiniz. 

Adobe Scan

Bu uygulamayı da Google Play Store ve App Store üzerinden de yükleyebilirsiniz. Google PhotoScan uygulamasından daha fazla özellik sunan uygulamada kitap tarama, belge tarama, kimlik kartı ve kartvizit tarama için ayrıca ayarlar sunulmuş. Otomatik perspektif algılama ve kırpma özellikleri kağıdın köşelerinden almasından ötürü arka font kalabilmekte ancak bunu fotoğrafın çekimi sonrasında manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Özellikleri kırpma, döndürme, filtreleri, parlaklık ve kontrast ayarlama, silme, işaretleme ve yeniden boyutlandırma seçenekleri sunmaktadır. 

Tarama yaptığınız dosyalarda gerekli düzenlemeyi yaptığınız jpeg ve pdf olarak kaydetme seçenekleri bulunuyor. Belgelerinizi çoklu sayfa taraması da yapabilirsiniz. Ücretli sürümlerde word ve excel’e dönüştürme özellikleri bulunuyor. Uygulamanın diğer özellikleri; dosyaları birleştirme, parola ayarlama, pdf sıkıştırma, imza ekleme ve metin içeren görselleri ocr’lama gibi özellikleri bulunmaktadır.

Belge taramalarında ücretli sürümü kullanmak istemiyorsanız görüntüleri ayrıca bir uygulama ile veya bilgisayarınıza göndererek word veya excel’e çevirebilirsiniz.

Photomyne

(Öne çıkan özelliği negatif film taraması ve siyah beyaz resimleri renklendirmesi)

Hem Google Play hemde App store  üzerinden ulaşabileceğiniz bir uygulama. Tam sürümünü kullanmak için 3 günlük süre tanımlanmış ama temel özelliklerini kullanmak istiyorsanız reklamlı sürüm ile de kullanabilirsiniz. Fotoğraf tarama için düşünebileceğiniz bu uygulamada metin, defter ve fotoğraf tarama, negatif film tarama ve slaytlar olmak üzere 5 seçenek bulunuyor. Otomatik kırpma özelliği olsa da resim döndürme seçeneği maalesef çalışmıyor. Bu sebeple belgeyi veya fotoğrafı çerçeveye yerleştirmeniz gerekiyor. 

Uygulama içerisinde kendinize albümler oluşturmanıza yardımcı oluyor. Fotoğraf tarama için uygun olan bu uygulamada, fotoğrafların taranması sonrasında ayar yapmanıza olanak sağlıyor. Canlı Portre oluşturmanızı, fotoğrafı keskinleştirme, fotoğraf ayarları; döndürme kırpma, perspektif değiştirme ve filtrelerin yanı sıra siyah beyaz fotoğrafları  da renklendirme seçenekleri mevcut.

Aşağıdaki görsellerde negatif film ayarından resmi çekilerek daha sonra renklendirme yapılmıştır.

 

Bu görseli ayrıca renklendirdiğimiz zaman…

Microsoft Lens

(Öne çıkan özelliği belgelerde gelişmiş özellikler sunuyor)

Bu uygulamayı da Google Play ve App Store üzerinden telefonunuza indirebilirsiniz. Bu uygulamada fotoğraf dışında belgeler için gelişmiş bir ara yüz bulunmakta. 30 Dilde ocr yapabilme özelliği ile yazıyı dışa aktarma, yazıyı seslendirme, QR kod okuma gibi özellikleri ön plana çıkıyor. Kusursuza yakın otomatik kesme ve döndürme sayesinde sizi uğraştırmadan belgenizi tarıyor. Taramış olduğunuz belgeyi jpg, pdf, word (Ocr) ve Power point olarak kaydetmenize olanak sağlıyor. Taranan görsel üzerinde düzenleme, silme, kırpma, işaretleme ve çeşitli filtreleri de bulunuyor. İş hayatınızda ihtiyaç duyabileceğiniz bir uygulama.

Tüm uygulamalarda olduğu gibi galerinizde bulunan görseller üzerinde de çalışabilirsiniz.

 

CamScanner

(Öne çıkan özelliği vesikalık fotoğraf taraması için uygun)

Ücretli olan bu uygulamayı Google Play Store ve App Store üzerinden indirebilirsiniz. Bu uygulamada da fotoğraf çekerek tarama yapabileceğiniz gibi galerinizden de görsel alarak çalışmanıza dahil edebilirsiniz. Özellikleri Microsoft Lens uygulaması ile benzerlikler göstermekte. Tek tarama, toplu çok sayfalı tarama, kimlik kartı tarama, qr kod tarama v.b. özellikleri bulunuyor. 

Taranan dosyaları ocr ile yazı tanıma ve tanınan yazının başka dillere çevrilmesini sağlama gibi özellikleri sayabiliriz. Yine taraması yapılan evrakları word, excel ve ppt olarak dışa aktarabilirsiniz. Tüm diğer uygulamalarda olduğu gibi siyah beyaz tarama seçeneği de bulunuyor. Bu uygulamada vesikalık fotoğraf taraması ön plana çıkıyor. Belirli standart vesikalık fotoğraf ölçülerine göre resmi optimize edebilirsiniz.  

Tiny Scanner

Bu uygulamayı ücretsiz 3 aylık deneme sürümünde kullanabilirsiniz. Telefonunuz ile çektiğiniz tüm resimleri jpeg, text ve pdf olarak taramanıza imkan sağlıyor. QR Kod okuma, kimlik kartı, pasaport, tek ve çoklu çekim imkanı, ocr özelliği çekim ekranında yer alıyor. Otomatik kırpma özelliği çok düzgün çalışmasa da çekim sonrası fazla uğraşmadan düzenleyebilirsiniz. Bu uygulama ile taranan belge üzerine belge ekleyebilirsiniz. Uygulamada diğer uygulamalardan farklı olarak ön plana çıkan bir özelliği bulunmuyor.

Not: Burada yer alan uygulamalar size pratik çözümler sunmak amaçlı incelenmiştir. Sizin için kıymetli olan eski analog fotoğraf albümlerinizi bu uygulamalar ile taratılmasını öneremeyiz. Bunun için profesyonel tarayıcı ile yüksek çözünürlükte taranması doğru seçim olacaktır.

Bu yazıyı puanlayın
[Total: 1 Average: 5]