Eski Siyah Beyaz Fotoğrafları Dijitale Aktarıp Renklendirme

Profesyonel fotoğraf tarayıcılar ile dijitale aktarılan siyah beyaz resimlerin renklendirilmesi, kaliteli görüntü oluşturduğu için daha doğru sonuç vermektedir. Çünkü bu programların çalışma mantığı siyah beyaz fotoğrafta yer alan renk tonlarını otomatik olarak belirli tonlara çevirmesi ile çalışmaktadır. Kaliteli taranmayan resimlerde doğru sonuca ulaşmak maalesef daha uğraştırıcı olacaktır. 

Photoshop, Photoworks, PhotoGlory gibi programlarla eski kağıt fotoğrafların renklendirilmesini sizde yapabilirsiniz. Bu tip programlar renk tonlarını çevirdiği gibi yüz algılama gibi bir çok özelliği de barındırmaktadır. Sizde kendi albümlerimi kendim tararım diyorsanız; tarayıcı ve programlara da yüklü bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Peki dijitalleştirdiğimiz fotoğraflarda, renk çalışması biz nasıl yapıyoruz? Kademeli olarak birlikte ilerleyelim…

Yukarıda sol tarafta bulanan siyah beyaz fotoğrafın, sadece programın renklendirme özelliği kullanılarak renklendirildi. Burada programın bazı tonları renklendirirken tonlama hatası yapması olasıdır. Mesela bu resimde pantolonda ve cekette mavi tonların fazlalı görülmektedir. Burada renk seçimlerinin doğruluğunu objelerin orijinal renklerinden faydalanarak seçmemiz doğru bir yaklaşım olacaktır.

Her fotoğrafta farklı renkleri filtrelemek gerekebilir. Biz burada mavi rengi filtreleyerek, gri ceketi ve beyaz pantolonun orijinal renklerine çevirebildik. Daha sonra resmin eski olmasından ötürü görüntüde bulunan çizgileri veya nokta şeklinde hatalara odaklanıyoruz. Bu hatalar için çizgi giderme yapılacağı gibi hatalı alanları, resmin hatalı alanına en yakın bölgeden de alınabilir. Bu alan altından veya üstünden veyahut sağından veya solundan görüntüye etki etmeyecek şekilde uygulanır. 

Bu düzeltmelerden sonra resimde tonlama ayarı yapabilir. Fotoğrafta renk filtre ederek orijinal rengi bulabileceğimiz gibi bazı objeler içinde renk eklememiz gerekebilir. Bu resimde bulunan kürek, renk alamadığı için tonlama sonrasında buraya da renk ekliyoruz. 

Daha sonra görüntüyü biraz daha netleştirmek isteyebilirsiniz. Resimlerin nostaljik olmasından dolayı kenarları kıvrıl olabilir. Bu alanlar düzeltilebileceği gibi resim üzerinde etkisi yok ise kesilebilir. 

Sizde siyah beyaz fotoğrafları taratarak dijitale aktarılmasını ve renklendirme çalışması yapılmasını istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı puanlayın
[Total: 1 Average: 5]